Rima Rutkauskaitė, Verslo Žinios
Metalistai surengė LEAN pamoką medikams
Vakar metalo apdirbimo įmonės darbuotojai mokė medikus dirbti pagal „lieknosios gamybos“ principus: pasiekimais diegiant LEAN, t. y. procesų valdymo, metodiką garsėjanti „Arginta“ patirtimi dalijosi su Kėdainių poliklinika.
Nors verslo įmonėse LEAN šalininkų daugėja, viešajame sektoriuje Kėdainių poliklinika – kol kas pirmoji kregždė. Praktikai kalba, kad pritaikius LEAN našiau galėtų pradėti dirbti ir visas valstybės aparatas, bet ministrai tik pritariamai palinkčioja galvomis, o valdininkai dirba, kaip dirbę.
Audronei Rimkevičienei, VšĮ Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausiajai gydytojai ir direktorei, bandymai verslo principus pritaikyti medicinoje nuostabos nekelia. Juk tiek vieni, tiek kiti siekia to paties – pašalinti kliūtis, trukdančias sparčiau ir našiau dirbti.
„Tiek versle, tiek suteikiant medicinos paslaugas, galioja vienodos taisyklės – kad klientas būtų patenkintas. Kadangi gavome Europos socialinio fondo paramą procesams optimizuoti, o verslas šioje srityje yra toli pažengęs – lieka tik perimti jo patirtį“, – aiškina Kėdainių poliklinikos vadovė.
Pasak jos, biudžetininkų iki šiol niekas vadybos nemokė, bet pirmosios pamokos parodė, kad pritaikyti tai, kas pasiteisino versle, yra įmanoma. Kad ir sutrumpinti įgrisusias eilutes prie gydytojų kabinetų, kad į polikliniką atėjęs žmogus negaištų laiko laukdamas, bet per pusvalandį gautų reikiamą paslaugą. Anot jos, LEAN demonstruoja, kad pacientų eilutė prie gydytojo kabineto nėra neišvengiama būtinybė – tai išspręsti galima kitaip organizuojant darbą ir sutvarkant darbo vietas.
Sėkmės istorijos užveda
Tačiau paprastai daugelis įprastinių procedūrų tampa nepastebimos, tarsi įauga į kraują ir atrodo nepajudinamos. Pavyzdžiui, daugiau kaip dešimtis žurnalų, kuriuos pildydavo gydytojai, apžiūrėję pacientus. Jie keletą minučių sugaišdavo tam, kad iš žurnalų šūsnies atsirinktų reikiamą. Ir tai užtrukdavo ilgiau, nei pats įrašas.
„Niekam nešovė į galvą, kad vietoj dešimties žurnalų gali likti kaip dabar – tik du“, – stebisi direktorė.
Pasak Huberto Petružio, LEAN konsultanto, tik Lietuvoje „lieknosios gamybos“ sistema viešosiose įstaigose kelia nuostabą – daugelyje pasaulio šalių tai įprasta. Žinomas pavyzdys, kai Klivlendo klinikos, vienas svarbiausių JAV medicinos centrų ir vienas didžiausių regionų darbdavių, įdiegusios LEAN, išleidžia triskart mažiau lėšų nei panašios gydymo įstaigos kitose valstijose.
„Viešbučių, nekilnojamojo turto, sveikatos įstaigų sėkmės istorijų pasigirsta vis daugiau, nes kai trūksta pinigų, LEAN tampa išsigelbėjimu“, – pabrėžia p. Petružis.
Jis sako, kad LEAN mokymus pradėjo ne tik Kėdainių poliklinika – jais domisi ir Abromiškių reabilitacinė ligoninė. LEAN konsultantas priduria, kad diskusijų būta ir su kai kurių ministerijų vadovais. Ypač pernai, kai Lietuvoje lankėsi profesorius Danielis T. Jonesas, vienas įtakingiausių LEAN ekspertų pasaulyje.
„Ministrai tuomet pritariamai linkčiojo galvomis, bet procesas nepajudėjo iš vietos. Suprantama, tam reikia daug ir kantriai dirbti, keistis patiems, atsisakyti to, kas nekuria pridėtinės vertės. Nieko nedaryti – paprasčiau“, – svarsto konsultantas.
Nušluostė nosį estams
Lietuvoje sėkmės istorija dosniai dalinasi UAB „Arginta“, kiekvieną savaitę priimanti lankytojus, norinčius savo akimis įsitikinti, kaip LEAN atrodo praktiškai. Gintautas Kvietkauskas, UAB „Arginta“ gamybos direktorius ir vienas iš įmonės savininkų, pasakoja, kad vakar į svečius pasiprašė viena estų metalo apdirbimo kompanija, norėdama savo kolektyvui parodyti, kaip reikia dirbti. Ta pati kompanija, į kurią prieš septynerius metus pradėdama savo verslą lygiavosi „Arginta“.
„Man be galo smagu, kad LEAN teoriją pradeda taikyti ir viešasis sektorius, ypač medikai, palengvės gyvenimas ne tik jiems, bet ir pacientams. Juk šie principai pritaikomi bemaž visur: valstybės institucijose, įvairias paslaugas teikiančiose įmonėse, įvairiuose sektoriuose“, – neabejoja p. Kvietkauskas.

Su Hubertu Petružiu 2009/10 metais vykdėme 10 mėnesių bendros trukmės LEAN sistemos pagrindų diegimo projektą. Tvarkėme darbo ir sandėliavimo vietas, įgyvendinome nemažai darbo vietų ir linijų optimizavimo sprendimų, sutrumpinome kaištukų linijos perderinimo laiką nuo 8 iki 3 valandų. Svarbiausias šio projekto pasiekimas buvo ženklus gamybos proceso pralaidumo padidinimas. Mums pavyko 2 kartus padidinti gamybos ir…
read more

Japonų korporacijos „Toyota“ gamybos sistemą savo įmonėse pritaikę verslininkai vardina įspūdingus skaičius: užsakymų vykdymo terminai sutrumpėjo kelis kartus, o darbo našumas keliskart išaugo. LEAN, taupiosios paslaugų ir gamybos procesų valdymo, arba „lieknos gamybos“, principus perėmę įmonių vadovai juokauja, kad, jei šiuos metodus diegtų Vyriausybė, šalies ekonomikos būklė šiandien nebūtų tokia apgailėtina. Gintautas Kvietkauskas, UAB „Arginta“ gamybos direktorius, kalba konkrečiai: per vieną darbo valandą įmonėje sukuriama 2 kartus, o kai kuriose darbo vietose – net 3 kartus daugiau pridėtinės vertės nei prieš 8 mėnesius, kai LEAN buvo tik pradėta diegti. Pasak jo, iš pradžių darbuotojų skaičius kiek sumažėjo, bet ne dėl…
read more

Su Hubertu Petružiu bendradarbiavome diegiant Sinchroninės gamybos sistemą (angl. Synchonised Production System) akcinėje bendrovėje „Grigiškės“, nuo 2009 m. gruodžio mėn. iki 2010 m. spalio mėn. Talkinant Hubertui Petružiui gamybos procesų tobulinimui mūsų Bendrovėje buvo pasitelktos tarptautiniu mastu plačiai taikomos metodikos – Lean Manufacturing (LEAN), Kaizen, Šešių Sigma (Six Sigma) bei kitos. Seminarų gamybos ir administracijos…
read more

Vakar metalo apdirbimo įmonės darbuotojai mokė medikus dirbti pagal „lieknosios gamybos“ principus: pasiekimais diegiant LEAN, t. y. procesų valdymo, metodiką garsėjanti „Arginta“ patirtimi dalijosi su Kėdainių poliklinika. Nors verslo įmonėse LEAN šalininkų daugėja, viešajame sektoriuje Kėdainių poliklinika – kol kas pirmoji kregždė. Praktikai kalba, kad pritaikius LEAN našiau galėtų pradėti dirbti ir visas valstybės aparatas, bet ministrai tik pritariamai palinkčioja galvomis, o valdininkai dirba, kaip dirbę. Audronei Rimkevičienei, VšĮ Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausiajai gydytojai ir direktorei, bandymai verslo principus pritaikyti medicinoje nuostabos nekelia. Juk tiek vieni, tiek kiti siekia to paties – pašalinti kliūtis, trukdančias sparčiau ir našiau…
read more

Ieškoti efektyvesnių veiklos būdų Paramos fondą Europos socialinio fondo agentūrą (ESFA), pasak jos direktoriaus Povilo Česonio, privertė pats gyvenimas. “Žinojome, kad naujasis Europos Sąjungos struktūrinės paramos laikotarpis ateis su penkiskart daugiau projektų, o darbuotojų tikrai nepadaugės. Privalėjome surasti būdą, kaip turėdami tą patį žmonių skaičių susidoroti su kur kas didesnėmis darbų apimtimis nei įprasta. Pasirodė, kad užduotis mūsų kolektyvui įveikiama!” – džiaugėsi p. Česonis. Jau pusantrų metų ESFA diegiama visame pasaulyje sparčiai populiarėjanti ir ne vieną organizaciją nuo bankroto išgelbėjuso LEAN metodika.
read more

2008 metų II pusmetį, talkinant Hubertui Petružiui, UAB „Omnitel“ tinklo technologijų departamentas praktiškai pritaikė kai kuriuos Six Sigma metodikos sprendimus, kurie leido ženkliai sumažinti kaštus. Pagal 2008 metų UAB “Omnitel” tinklo technologijų planą, mūsų departamentui buvo iškelti kaštų taupymo tikslai, kurie metų eigoje dar buvo didinami. Pradėjus taikyti Six Sigma metodiką, nepaisant to, kad Omnitel…
read more

UAB “Markučiai” veikia gelžbetonio konstrukcijų projektavimo, gamybos ir montavimo srityse. Įmonė jau keletą metų iš eilės sėkmingai stiprina savo pozicijas Skandinavijos rinkose. UAB “Markučiai” jau ne vienerius metus taiko LEAN sistemą ir Statinių informacinį modeliavimą (BIM – Building Information Modelling). LEAN sistemą įmonė taiko visoje – projektavimo, gamybos, logistikos ir statybos – grandinėje.
read more